Με χαρά σας προσκαλούμε να δηλώσετε συμμετοχή στο 4ο Ειδικό Σεμινάριο, που διοργανώνουμε φέτος, με τίτλο: Η ΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗ Ημερομηνία διεξαγωγής: Σάββατο, 1η Ιουνίου 2024 και
Νέα & Ανακοινώσεις
![Η στήριξη και προστασία του θεραπευτή](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2020/10/HOPE-06_10_2020-150x150.jpg)
![Κλιματική Αλλαγή – έκρηξη του μεταναστευτικού και η αναλυτική προσέγγιση των κοινωνιών](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2020/10/HOPE-06_10_2020-150x150.jpg)
Με χαρά σας προσκαλούμε να δηλώσετε συμμετοχή στο 3ο Ειδικό Σεμινάριο, που διοργανώνουμε φέτος, με τίτλο: Κλιματική Αλλαγή – έκρηξη του μεταναστευτικού και η αναλυτική προσέγγιση των κοινωνιών
![Βία στη κοινωνία, ενδοοικογενειακή βία, οι γυναικοκτονίες. Η θεραπεία ζεύγους μια αναλυτική προσέγγιση](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2020/10/HOPE-06_10_2020-150x150.jpg)
Με χαρά σας προσκαλούμε να δηλώσετε συμμετοχή στο 2ο Ειδικό Σεμινάριο, που διοργανώνουμε φέτος, με τίτλο: «Βία στη κοινωνία, ενδοοικογενειακή βία, οι γυναικοκτονίες. Η θεραπεία ζεύγους μια αναλυτική προσέγγιση»
![Τέχνη και Ομαδική Ανάλυση](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2020/10/HOPE-06_10_2020-150x150.jpg)
Με χαρά σας προσκαλούμε να δηλώσετε συμμετοχή στο 1ο Ειδικό Σεμινάριο, που διοργανώνουμε φέτος, με τίτλο: «Τέχνη και Ομαδική Ανάλυση» Ημερομηνία διεξαγωγής: Σάββατο, 11 Νοεμβρίου 2023 και ώρα 10.15-16.00 Το
![Η θετική μεταβίβαση στην ομαδική ανάλυση: GROUP IN LOVE](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2020/10/HOPE-06_10_2020-150x150.jpg)
Σάββατο, 20 Μαΐου 2023 // 10.15-16.00
Περιλαμβάνει τη συμμετοχή σε δύο μικρές βιωματικές ομάδες, όπου στη μία θα κάνουμε χρήση του "αντικειμένου" Μύθος-Παραμύθι, καθώς και την παρακολούθηση δύο θεωρητικών εισηγήσεων.
![Ομαδικές παρεμβάσεις για τη δυσφορία της κλιματικής αλλαγής](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2020/10/HOPE-06_10_2020-150x150.jpg)
Σάββατο, 11 Μαρτίου 2023 // 10.15-16.00
Περιλαμβάνει τη συμμετοχή σε μία μικρή βιωματική ομάδα με αντικείμενο (ζωγραφική), σε μια μεσαία ή μεγάλη ομάδα (ανάλογα με τον αριθμό των μελών που θα συμμετέχουν) και την παρακολούθηση δύο θεωρητικών εισηγήσεων.
![LGBTQI+ ευαισθητοποίηση και Ομαδική Ανάλυση](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2020/10/HOPE-06_10_2020-150x150.jpg)
Σάββατο, 28 Ιανουαρίου 2023 // 10.15-16.00
Περιλαμβάνει τη συμμετοχή σε μία μικρή βιωματική ομάδα, σε μια μεσαία ή μεγάλη ομάδα ψυχοδράματος (ανάλογα με τον αριθμό των μελών που θα συμμετέχουν) και την παρακολούθηση δύο θεωρητικών εισηγήσεων.
![Διαταραχές Προσωπικότητας στην Ομάδα](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2020/10/HOPE-06_10_2020-150x150.jpg)
Σάββατο, 26 Νοεμβρίου 2022 // 10.15-16.00
Περιλαμβάνει τη συμμετοχή σε δύο μικρές βιωματικές ομάδες, όπου στην μία θα κάνουμε χρήση του "αντικειμένου" της ζωγραφικής, και την παρακολούθηση δύο θεωρητικών εισηγήσεων.
![Θεωρητική ημερίδα με θέμα «Πανδημία, κοινωνικό και συλλογικό ασυνείδητο»](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/back6-150x150.jpg)
Σάββατο 25 Ιουνίου 2022 // 12:00 – 13:30
Θεωρητική διαδικτυακή ημερίδα με θέμα "Πανδημία, κοινωνικό και συλλογικό ασυνείδητο". με εισηγητές τον κο Αγγελόπουλο και την κα Γκρέκα.
Διαβάστε περισσότερα
![Θεωρητική ημερίδα με θέμα «Σεξουαλική υγεία και ανθρώπινα δικαιώματα»](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/back6-150x150.jpg)
Σάββατο 7 Μαΐου 2022 // 12:00 – 13:30
Θεωρητική διαδικτυακή ημερίδα με θέμα "Σεξουαλική υγεία και ανθρώπινα δικαιώματα". με εισηγητές την κα Αϊβάτογλου και την κα Πασσιά.
Διαβάστε περισσότερα
![Τρίτη θεωρητική ημερίδα 2021-2022, με θέμα «Ο ομαδικός αναλυτής σε δομές ψυχικής υγείας»](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2022/03/HOPE-02_03_2022-150x150.jpg)
Με χαρά σας προσκαλούμε στην τρίτη θεωρητική ημερίδα της ακαδημαϊκής χρονιάς 2021-2022, με θέμα «Ο ομαδικός αναλυτής σε δομές ψυχικής υγείας». Πρόκειται για μία ημερίδα που στόχο έχει την ανάδειξη της
![Θεωρητική ημερίδα με θέμα «Ο ομαδικός αναλυτής σε δομές ψυχικής υγείας»](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/back6-150x150.jpg)
Σάββατο 12 Μαρτίου 2022 // 12:00 – 13:30
Θεωρητική διαδικτυακή ημερίδα με θέμα "Ο ομαδικός αναλυτής σε δομές ψυχικής υγείας". με εισηγητές την κα Καστρίνη, την κα Αρναούτογλου και την κα Μεϊντάνη.
Διαβάστε περισσότερα
![Θεωρητική ημερίδα με θέμα «Online groups και οικογένειες, μια νέα πραγματικότητα»](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/back6-150x150.jpg)
Σάββατο 22 Ιανουαρίου 2022 // 12:00 – 13:30
Θεωρητική διαδικτυακή ημερίδα με θέμα "Online groups και οικογένειες, μια νέα πραγματικότητα". με εισηγητές την κα Γιαχαλή, τον κο Λούτσο και τον κο Σταθόπουλο.
Διαβάστε περισσότερα
![Σεμινάριο με θέμα «Ομαδικές Ψυχοθεραπείες»](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/back7-150x150.jpg)
Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2022 // 14:00 – 16:00
Σεμινάριο με θέμα «Ομαδικές Ψυχοθεραπείες» με εισαηγητή τον κο. Σπ. Λούτσο
Διαβάστε περισσότερα
![Ενημέρωση για το «Βασικό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα στην Ψυχοδυναμική Κλινική Πρακτική»](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/general1-150x150.jpg)
Ξεκίνησαν τα ενημερωτικά ραντεβού για την επιλογή νέων υποψηφίων στο διετές Βασικό Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα στην Ψυχοδυναμική Κλινική Πρακτική. Επικοινωνήστε με τη Γραμματεία του Οργανισμού για να κλείσετε το ενημερωτικό σας
![Κάλεσμα της Ομάδας Ψυχοδράματος](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2020/10/HOPE-06_10_2020-150x150.jpg)
Φέτος στην ομάδα ψυχοδράματος καλούμαστε να εξερευνήσουμε και να εκδραματίσουμε τα βιώματά μας εν μέσω μιας παγκόσμιας πανδημίας. Σε πείσμα της απομόνωσης και της απομάκρυνσης που καλλιεργείται θα εξερευνήσουμε τα
![Εργαστήριο με θέμα «ΨΥΧΟΔΡΑΜΑ, ΚΟΙΝΩΝΙΟΜΕΤΡΙΑ ΚΑΙ ΟΜΑΔΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ»](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/general1-150x150.jpg)
Στο συγκεκριμένο δίωρο εργαστήριο θα προσεγγιστεί θεωρητικά και πρακτικά η βασική μεθοδολογία του ψυχοδράματος και το πώς συνδέεται με την κοινωνιομετρία μέσα στα πλαίσια της ομαδικής ψυχοθεραπείας.
Εισηγητής: ΑΓΑΠΗ ΚΟΥΣΤΕΝΗ
Σάββατο 21 Μαρτίου 2020 // 19:00 – 21:00.
![Σεμινάριο με θέμα «Ομαδικές Ψυχοθεραπείες»](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/general1-150x150.jpg)
Στο συγκεκριμένο δίωρο σεμινάριο θα επιχειρηθεί η κατάδειξη της χρησιμότητας των ομάδων στην επίτευξη αλλαγής των ανθρώπων.
Εισηγητής: ΣΠΥΡΟΣ ΛΟΥΤΣΟΣ
Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου 2020 // 19:00 – 21:00.
![Ανοιχτό Μάθημα «Η ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/general1-150x150.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση δίνει τη δυνατότητα σε επαγγελματίες ψυχικής υγείας να παρακολουθήσουν Ανοιχτά Μαθήματα με θέματα σχετικά με την ψυχοθεραπεία, την ομαδική ανάλυση, την
![Κάλεσμα ενδιαφέροντος ομάδα ψυχοδράματος HOPE in GA](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/general1-150x150.jpg)
Η ομάδα ψυχοδράματος είναι μία βιωματική ομάδα εβδομαδιαίας συχνότητας, η οποία απευθύνεται σε όλες και όλους που επιθυμούν αυτογνωσία, σε επαγγελματίες και φοιτήτριες/ές ψυχικής υγείας, καθώς και σε ανθρώπους όλων
![Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα Ψυχοθεραπείας στην Ομαδική Ανάλυση στην Κρήτη](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/general1-150x150.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση (HOPE in GA), δέχεται αιτήσεις συμμετοχής για το εκπαιδευτικό του πρόγραμμα στην Ομαδική Ανάλυση στα Χανιά. Η εκπαίδευση γίνεται στο χώρο
![Ανοιχτή Διάλεξη με Θέμα «Incohesion Following Social Trauma»](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2019/08/earl_hopper-150x150.jpg)
Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2019 // 10:30 – 12:30
Ανοιχτή Διάλεξη με θέμα «Incohesion Following Social Trauma»"Incohesion Following Social Trauma" με ομιλητή τον κο. Earl Hopper Ph.D.
Διαβάστε περισσότερα
![Έναρξη ενημερωτικών συναντήσεων με υποψήφιους](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/back5-150x150.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση, στα πλαίσια των εκπαιδευτικών προγραμμάτων του για το 2019-2020, έχει ξεκινήσει ενημερωτικές συναντήσεις με υποψήφιους για τις εκπαιδεύσεις των: Ομαδικών
![Ανοιχτή Ημερίδα «Αφιέρωμα στο βιβλίο του Freud: Τρεις μελέτες για τη σεξουαλική θεωρία»](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/back6-150x150.jpg)
Σάββατο 30 Μαρτίου 2019 // 10:30 – 12:30
Πρόσκληση στην Ανοιχτή Ημερίδα στα πλαίσια του ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ με θέμα "Αφιέρωμα στο βιβλίο του Freud: Τρεις μελέτες για τη σεξουαλική θεωρία".
Διαβάστε περισσότερα
![Κάλεσμα ενδιαφέροντος ομάδα ψυχοδράματος HOPE in GA / 2019 – 2020](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/general1-150x150.jpg)
Η ομάδα ψυχοδράματος είναι μία βιωματική ομάδα εβδομαδιαίας συχνότητας, η οποία απευθύνεται σε όλες και όλους που επιθυμούν αυτογνωσία, σε επαγγελματίες και φοιτήτριες/ές ψυχικής υγείας, καθώς και σε ανθρώπους όλων
![Ανοιχτή Ημερίδα «ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΨΥΧΟΔΡΑΜΑΤΟΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/back7-150x150.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει στα πλαίσια του ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2019 και ώρα 10:30 - 12:30 με θέμα "ΒΙΩΜΑΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΨΥΧΟΔΡΑΜΑΤΟΣ".
![Ανοιχτή Ημερίδα «Ο ΟΜΑΔΙΚΟΣ ΑΝΑΛΥΤΗΣ ΣΕ ΔΟΜΕΣ ΨΥΧΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/back7-150x150.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει στα πλαίσια του ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ που θα πραγματοποιηθεί το
![Ανοιχτή Ημερίδα «ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΘΕΡΑΠΕΥΤΩΝ ΖΕΥΓΟΥΣ – ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/general1-150x150.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Εναρκτήρια Ημερίδα, που διοργανώνει στα πλαίσια του ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο
![Ανοιχτή Ημερίδα «ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΗ»](https://hopeinga.com/wp-content/uploads/2018/10/general1-150x150.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ημερίδα που διοργανώνει το Σάββατο 5 Μαΐου 2018 και ώρα 10:30 – 12:30 με θέμα «ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΣΗ«.
![Ανοιχτή Ημερίδα «ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΤΡΑΥΜΑΤΟΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει το Σάββατο 18 Μαρτίου 2017 και ώρα 10:30 – 12:30 με θέμα «ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ
![Ανοιχτή Ημερίδα «ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟΤΗΤΑ & ΑΠΟΧΩΡΙΣΜΟΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει το Σάββατο 3 Μαρτίου 2018 και ώρα 10:30 – 12:30 με θέμα «ΣΥΝΤΡΟΦΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ
![Ανοιχτή Ημερίδα «ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει το Σάββατο 27 Ιανουαρίου 2018 και ώρα 10:30 – 12:30 με θέμα «ΤΟ ΚΑΛΟ
![Ανοιχτή Ημερίδα «Η ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΕ ΨΥΧΟΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί σε Ανοιχτή Ημερίδα, που διοργανώνει στα πλαίσια του ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο
![Ανοιχτή Ημερίδα ΨΥΧΟΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ: «…ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΡΑ ΝΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί σε Ανοιχτή Ημερίδα, που διοργανώνει στα πλαίσια του ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο
![Ανοιχτή Ημερίδα «ΣΤΡΕΣ, ΣΩΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΚΑΙ ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει το Σάββατο 28 Ιανουαρίου 2017 και ώρα 10:30 – 12:30 με θέμα «ΣΤΡΕΣ, ΣΩΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ
![Ανοιχτή Ημερίδα «ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει στα πλαίσια του ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ που θα πραγματοποιηθεί το
![Σεμινάριο «ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΜΕΣΟΥ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Συντονίστρια: Aγγελική Πασσιά – Συσσυντονίστρια: Kέλλυ Μπούσια Ημερομηνίες: 22/10/16, 19/11/16, 17/12/16, 21/01/17, 18/2/17, 11/3/17 & 1/4/17 Η Εφαρμογή του καλλιτεχνικού μέσου σε ομαδικοαναλυτικού τύπου ομάδες αντλεί ασφαλώς την έμπνευσή
![Ανοιχτή Ημερίδα «Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΚΑΙ ΟΜΑΔΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει στα πλαίσια του ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ που θα πραγματοποιηθεί το
![Κινηματογράφος και Ψυχικές Διαταραχές: 2η Ημερίδα: ΨΥΧΩΣΗ ΚΑΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην 2η Ημερίδα του Κύκλου: ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ, το Σάββατο 14 Μαΐου 2016 και ώρα 12:00-14:30, με θέμα «ΨΥΧΩΣΗ
![Βιωματικό Εργαστήριο «ΜΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει σε συνέχεια της Θεωρητικής Ημερίδας «Η ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΩΣ ΜΕΣΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ» που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 2
![Ανοιχτή Διάλεξη «Dreamtelling as a request for containment – Dreams in Individual and Group Psychotherapy»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Διάλεξη που διοργανώνει και θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 19 Μαρτίου 2016 και ώρα 11:00 – 12:30, με θέμα
![Ανοιχτή Ημερίδα «Η ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΩΣ ΜΕΣΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει και θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Φεβρουαρίου 2016 και ώρα 11:00 – 13:00 με θέμα
![Ανοιχτή Ημερίδα «Κράτηση και Περιχώρηση» στην Ομαδική Ανάλυση](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει το Σάββατο 13 Φεβρουαρίου 2016 και ώρα 10:00 – 12:00 με θέμα «ΚΡΑΤΗΣΗ ΚΑΙ
![Βιωματικό Σεμινάριο Εκπαιδευτικών](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στο Βιωματικό Σεμινάριο που διοργανώνει με τις παρακάτω Θεματικές Ενότητες: • Σάββατο 20 Ιουνίου, 10.00-13.00: Εργασία σε ομάδες – Δυναμική των
![Ανοιχτή Ημερίδα «ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ INTERNET»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει το Σάββατο 16 Μαΐου 2015, με θέμα «ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ INTERNET». Συντονιστής: Γεράσιμος Ρεπάσος, Ψυχοθεραπευτής, Ομαδικός
![Κινηματογράφος και Ψυχικές Διαταραχές: 1η Ημερίδα: ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή 1η Ημερίδα που διοργανώνει στα πλαίσια του ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΕΣ ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 9η Μαΐου
![Ανοιχτή Ημερίδα «BULLING: ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΒΙΑ. Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΗΜΕΡΑ, Η ΠΡΟΛΗΨΗ, Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Θεωρητική Ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 28η Μαρτίου 2015 με θέμα «BULLING: Επιθετικότητα και Βία. Η
![Ανοιχτή Ημερίδα Αφιερωμένη στο έργο «Η ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ» του Φρόιντ](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
![Βιωματικά Σεμινάρια – Εποπτείες Εκπαιδευτικών](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ιανουάριος-Ιούνιος 2015 Βιωματικά Σεμινάρια – Εποπτείες Εκπαιδευτικών Εισηγήτριες Σεμιναρίου και Συντονίστριες Ομάδων Εποπτείας: Δήμητρα Κατσιδονιώτη – Σκούφη, MSC, τ. Διευθύντρια 2ου Λυκείου Χαϊδαρίου, επίτιμη Προϊσταμένη 1ου, 2ου και 4ου
![Βιωματικό Εργαστήριο «ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΙΕΡΑΡΧΗΜΕΝΕΣ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στο βιωματικό εργαστήριο «Δημοκρατικές και Ιεραρχημένες Θεραπευτικές Κοινότητες» που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 8 Νοεμβρίου 2014. Το σεμινάριο έχει σκοπό
![Ανοιχτή Ημερίδα «ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΠΙΔΟΣΗ – ΜΑΘΗΣΙΑΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει το Σάββατο 1η Νοεμβρίου 2014 με θέμα «ΣΧΟΛΙΚΗ ΥΠΟΕΠΙΔΟΣΗ – ΜΑΘΗΣΙΑΚΕΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ». Η
![Έναρξη Ομάδας Ψυχοδράματος](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Πρόκειται για μία βιωματική ομάδα δεκαπενθήμερης συχνότητας που απευθύνεται σε επαγγελματίες ψυχικής υγείας οι οποίοι ενδιαφέρονται να γνωρίσουν το ψυχόδραμα, καθώς και να απαρτίσουν το ψυχοδραματικό πνεύμα και τις τεχνικές
![6η Κινηματογραφική Συνάντηση: ΚΥΝΟΔΟΝΤΑΣ](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην 6η Κινηματογραφική Συνάντηση του Α’ Κύκλου: ΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ, το Σάββατο 29 Μαρτίου 2014 και ώρα
![Ανοιχτή Ημερίδα «ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Θεωρητική Ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 7η Μαρτίου 2014 με θέμα «ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ». Συντονιστής:
![5η Κινηματογραφική Συνάντηση: Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην 5η Κινηματογραφική Συνάντηση του Α’ Κύκλου: ΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ, το Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014 και ώρα
![Ανοιχτή Ημερίδα «ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΙ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει και θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 8 Μαρτίου 2014 και ώρα 10:00 – 14:00 Πρόγραμμα
![Ανοιχτή Ημερίδα «ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΟΜΑΔΑ – 100 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΤΟΤΕΜ ΚΑΙ ΤΑΜΠΟΥ ΤΟΥ ΦΡΟΪΟΝΤ](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013 και ώρα 10:00-14:00 με θέμα «ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΟΜΑΔΑ
![4η Κινηματογραφική Συνάντηση: 5×2 (CINQ FOIS DEUX)](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην 4η Κινηματογραφική Συνάντηση του Α’ Κύκλου: ΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ, το Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013 και ώρα
![Ανοιχτή Ημερίδα «ΠΡΟΒΛΗΤΙΚΗ ΤΑΥΤΙΣΗ: ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΣΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει στα πλαίσια του ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ που θα πραγματοποιηθεί το
![3η Κινηματογραφική Συνάντηση «HOPE SPRINGS»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην 3η Κινηματογραφική Συνάντηση του Α’ Κύκλου: ΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ, το Σάββατο 25 Μαΐου 2013 και ώρα
![2η Κινηματογραφική Συνάντηση «WHEN A MAN LOVES A WOMAN»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην 2η Κινηματογραφική Συνάντηση του Α’ Κύκλου: ΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ, το Σάββατο 20 Απριλίου 2013 και ώρα
![1η Κινηματογραφική Συνάντηση «THE WAR OF THE ROSES»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην 1η Κινηματογραφική Συνάντηση του Α’ Κύκλου: ΟΨΕΙΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ, το Σάββατο 9 Μαρτίου 2013 και ώρα
![Ημερίδα «ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΑ: ΝΕΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΟΠΤΙΚΕΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ημερίδα που διοργανώνει το Σάββατο 8 Δεκεμβρίου 2012 και ώρα 10:30 – 14:00 με θέμα: «ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΑ:
![Ημερίδα «ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ – ΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΣΤΑΣΕΙΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ημερίδα που διοργανώνει στα πλαίσια του ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟΥ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ 2013-2014 που θα πραγματοποιηθεί το
![3η Διημερίδα Σεμιναρίου “ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ”](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην 3η Διημερίδα που διοργανώνει η κα Δ. Σκούφη (Εκπαιδευτικός – Σύμβουλος Ομάδων και Οργανισμών) με την συνεργασία του
![2η Διημερίδα Σεμιναρίου «ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην 2η Διημερίδα που διοργανώνει η κα Δ. Σκούφη (Εκπαιδευτικός – Σύμβουλος Ομάδων και Οργανισμών) με την συνεργασία του
![1η Διημερίδα Σεμιναρίου «ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην 1η Διημερίδα που διοργανώνει η κα Δ. Σκούφη (Εκπαιδευτικός – Σύμβουλος Ομάδων και Οργανισμών) με την συνεργασία του
![Εκπαιδευτικό Σεμινάριο «ΕΙΣΑΓΟΝΤΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στο Εκπαιδευτικό Σεμινάριο που διοργανώνει με θέμα «ΕΙΣΑΓΟΝΤΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ». Το σεμινάριο περιλαμβάνει βιωματικό και θεωρητικό μέρος,
![ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΠΑΘΟΛΟΓΙΑ](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί το Σάββατο 13 Νοεμβρίου 2010 στα Εισαγωγικά Μαθήματα στην Ψυχοπαθολογία. Τα μαθήματα αποτελούνται από 5 ενότητες διάρκειας ενενήντα λεπτών η
![Ημερίδα «ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΕΦΗΒΩΝ» σε συνεργασία με τα Εκπαιδευτήρια Ζηρίδη](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Στα πλαίσια του Επαγγελματικού Προσανατολισμού των Εκπαιδευτηρίων ΖΗΡΙΔΗ, την Τετάρτη 14 Απριλίου 2010 και ώρα 10:00-13:00, θα διεξαχθεί ημερίδα στην έδρα του Οργανισμού μας στην οποία θα συμμετέχουν μαθητές της
![Ημερίδα «ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΘΕΝΩΣΗΣ (BURNOUT)»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ημερίδα που διοργανώνει το Σάββατο 12 Δεκεμβρίου 2009 και ώρα 10:00-13:30, με θέμα «ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΘΕΝΩΣΗΣ (BURNOUT)».
![Κοινοτικό Σεμινάριο ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΩΝ ΠΑΘΗΣΕΩΝ](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Πρόκειται για ένα σεμινάριο πάνω στην αντιμετώπιση των ψυχοσωματικών παθήσεων σε κοινοτικό θεραπευτικό πλαίσιο. Απευθύνεται σε ιατρούς, επαγγελματίες της υγείας και της ψυχικής υγείας, ειδικευόμενους, φοιτητές, σπουδαστές και κάθε ενδιαφερόμενο
![Ημερίδα «ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΕΦΗΒΩΝ» σε συνεργασία με τα εκπαιδευτήρια Ζηρίδη](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Στα πλαίσια του Επαγγελματικού Προσανατολισμού των Εκπαιδευτηρίων ΖΗΡΙΔΗ, την Τετάρτη 1 Απριλίου και ώρα 10:00-13:00, θα διεξαχθεί ημερίδα στην έδρα του Οργανισμού μας στην οποία θα συμμετέχουν μαθητές της Β΄
![Ημερίδα «ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στη Βιωματική Ημερίδα που διοργανώνει με ομάδες Δημιουργικής Γραφής, Ρυθμού – Κίνησης, και Ζωγραφικής (σύνολο 6 Ακαδημαϊκές) το Σάββατο
![Σεμινάριο «ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΟ ΨΥΧΟΔΡΑΜΑ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στο Βιωματικό Σεμινάριο που διοργανώνει την Τετάρτη 18 Μαρτίου 2009 και ώρα 19:00 – 21:00 με θέμα «ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ
![Εισαγωγικό Σεμινάριο Ψυχοδράματος](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Περιγραφή: Θεωρητικό Σεμινάριο Απευθύνεται σε όλους τους συμμετέχοντες του σεμιναρίου. Το Θεωρητικό σεμινάριο αναφέρεται σε θέματα σχετικά με την ιστορία, την ανάπτυξη και τις τεχνικές του Ψυχοδράματος. Πραγματοποιείται σε δεκαπενθήμερη
![ΟΜΑΔΑ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ ΓΟΝΕΩΝ](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Απευθύνεται σε γονείς παιδιών δημοτικού σχολείου και γονείς εφήβων (μπορούν να συμμετέχουν είτε ο ένας γονέας είτε και οι δύο) Σκοπός της ομάδας αυτής είναι: η επεξεργασία των ενδοοικογενειακών σχέσεων
![ΟΜΑΔΑ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ ΕΦΗΒΩΝ](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Απευθύνεται σε παιδιά εφηβικής ηλικίας ( 12-15 & 15-18). Σκοπός της ομάδας αυτής είναι: η ενίσχυση της κοινωνικοποίησης των μελών, η κατανόηση της δυναμικής των ανθρωπίνων σχέσεων, η δημιουργία ενός ασφαλούς
![ΟΜΑΔΕΣ ΕΓΚΥΩΝ](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Στο χώρο της HOPE in GA ξεκινούν από 15 Μαΐου 2008 και ώρα 20:00-21:30 ομάδες εγκύων με βιωματικό περιεχόμενο. Οι ομάδες αυτές απευθύνονται σε εγκύους μέχρι τον 7ο μήνα κύησης
![Ημερίδα «Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΟΥ ΣΤΡΕΣ ΣΤΙΣ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ Η ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ημερίδα που διοργανώνει την Πέμπτη 19 Απριλίου 2018 με θέμα «Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΟΥ ΣΤΡΕΣ ΣΤΙΣ ΨΥΧΟΣΩΜΑΤΙΚΕΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ Η
![Διήμερο Σεμινάριο «ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΚΑΙ ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στο Διήμερο Σεμινάριο που διοργανώνει το Σάββατο 29 Μαρτίου και την Κυριακή 30 Μαρτίου 2008 με θέμα «ΕΙΚΑΣΤΙΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ
![Ημερίδα «ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Απευθύνεται σε επαγγελματίες υγείας, λειτουργούς πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και ευαισθητοποιημένους γονείς παιδιών σχολικής και εφηβικής ηλικίας. Στις εισηγήσεις τους οι ομιλητές θα αναφερθούν: • στα αναπτυξιακά επιτεύγματα
![Ανοιχτή Ημερίδα «ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ & ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει το Σάββατο 20 Οκτωβρίου 2007 και ώρα 10:30 – 13:30 με θέμα «ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ
![Βιωματικό Σεμινάριο «ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΔΡΟΜΟΣ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στο Βιωματικό Σεμινάριο στο Κλασσικό Ψυχόδραμα που διοργανώνει την Κυριακή 2 Ιουνίου 2007 και ώρα 10:30 – 18:30 με
![Κοινοτικό Σεμινάριο Ψυχοσωματικών Παθήσεων](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στην Ανοιχτή Ημερίδα που διοργανώνει Κοινοτικό Σεμινάριο Ψυχοσωματικών Παθήσεων, από 16 Απριλίου έως 29 Ιουνίου 2007 Πρόκειται για ένα
![Σεμινάριο στο κλασσικό Ψυχόδραμα](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Ο Ελληνικός Οργανισμός Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση σας προσκαλεί στο Βιωματικό και Θεωρητικό σεμινάριο στο κλασσικό Ψυχόδραμα που διοργανώνει το Σάββατο 2 Δεκεμβρίου 2006 και ώρα 10:00 – 14:00.
![ΟΜΑΔΑ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑΣ ΜΕΣΩ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
«Γιατί τελικά γράφουμε; Για να μπορέσουμε να κατακτήσουμε τη πραγματικότητα της ζωής μας: να την κατακτήσουμε, και έτσι να αποκτήσουμε τον έλεγχο της ζωής μας». Ted Hughes Διάρκεια: Νοέμβριος
![Ανοιχτή Ημερίδα «ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΟΜΑΔΙΚΗ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ»](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Αποτελεί την εναρκτήρια δραστηριότητα του εκπαιδευτικού σεμιναρίου «Δυναμική των Ομάδων και Ανθρώπινες Σχέσεις» και απευθύνεται σε όλα τα μέλη του Σεμιναρίου και σε επαγγελματίες ή εκπαιδευόμενους, φοιτητές καθώς και σε
![Κοινοτικό Σεμινάριο Ψυχοσωματικών Παθήσεων](https://hopeinga.com/wp-content/themes/hope/assets/images/no_image_resized_675-450.jpg)
Με χαρά σας ενημερώνουμε ότι στον Ελληνικό Οργανισμό Ψυχοθεραπείας και Παιδείας στην Ομαδική Ανάλυση (HOPE in GA) πραγματοποιείται το Κοινοτικό Σεμινάριο Ψυχοσωματικών Παθήσεων. Για την περίοδο 8 Μαΐου έως